Ekonomi

Bireysel Emeklilik Sisteminin Avantajları Nelerdir? Nasıl Katılırım, Nasıl Çıkırım?

Bireysel emeklilik sistemi, bireylerin emeklilikleri süresince maddi yönden desteklenmelerini sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir sistemdir. Türkiye’de bireysel emeklilik sistemi 1999 yılında yürürlüğe girmiş ve halen büyüyen bir segment olarak devam etmektedir. Bireysel emeklilik sistemi, üyelerine pek çok fayda sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Aktif çalışma süreniz boyunca yaşam standartlarınızı sürdürebilmeniz için sistematik birikim yapma imkanı sağlayan ve devlet desteği ile yürütülen bir tasarruf ve yatırım sistemidir.

Bireysel Emeklilik Yönetimi

Bireysel emeklilik sistemi üyeleri, emeklilikleri süresince ek gelir elde etme şansına sahiptir. Emeklilik dönemlerinde yatırımlarının değerini artırmak için farklı yatırım seçeneklerine erişebilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemi İmkanları

Bireysel emeklilik sistemi üyeleri, yasal olarak ödenmesi gereken sosyal güvenlik sistemi primlerinin altında ödeme yapabilirler. Emeklilik süreleri boyunca diledikleri zaman yatırımlarını geri çekebilir veya yatırımlarına devam edebilirler.

Bireysel Emeklilik Sistemine Katılım

Sektördeki bireysel emeklilik şirketlerinden birine başvurmalısınız. Başvuruda bulunduğunuz şirketin talep ettiği gerekli belgeleri belirtilen süre içerisinde kuruma getirmeniz gerekmektedir ve şirketiniz tarafından belirlenen primleri belirtilen zaman aralıklarında ödeyerek bireysel emeklilik sisteminden yararlanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sisteminden Ayrılma

Bireysel emeklilik şirketinize yazılı çıkış talebinde bulunmanız gerekmektedir. Ardından, yatırımınızı şirketin belirlediği süre içinde çekmelisiniz. Çektiğiniz yatırımın vergilendirilmesi gerekebilir. Priminiz düşündüğünüzden az ise kurumunuzla iletişime geçmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu