Ekonomi

Dizel benzinden daha ucuz

Petrol fiyatlarındaki ve dolar kurundaki değişimlere bağlı olarak akaryakıt fiyatlarındaki oynaklık devam ediyor. Geçtiğimiz hafta prestijli rafineri çıkış fiyatlarının değişmesi nedeniyle motorin kümesinde peş peşe indirimler yapıldı.

UZUN ZAMANDAN SONRA BİR İLK

Motorin geçtiğimiz hafta 3 kez 68 kuruş, 1 lira, 2 kuruş ve 65 kuruş indirim yaptı. Toplamda 2 lira 35 kuruş indirimle mazot fiyatı uzun aradan sonra ilk kez akaryakıttan ucuzladı.

BENZİN VE MOTOR FİYATLARI

Benzinin ortalama litre fiyatı İstanbul’da 21,07 TL, Ankara’da 21,37 TL ve İzmir’de 21,29 TL. Motorin fiyatları İstanbul’da 21,04 TL, Ankara’da 21,38 TL ve İzmir’de 21,45 TL’den satışa sunuluyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIR?

Türkiye’de akaryakıt ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK paylarının eklenmesi ile KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunmaktadır. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz eser fiyatları ve günlük dolar kuru takip edilerek belirli bir fiyat değişim farkı üzerinden gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde edilir.

EPGİS FİYAT DEĞİŞİKLİKLERİNİ DUYURMAMA KARARI ALMIŞTIR.

EPDK’nın fiyat değişikliğini açıklayan tek sendika olan EPGİS ile ilgili hata açıklaması yapmasının ardından sendika, akaryakıt fiyat değişikliklerini dava sonuçlanana kadar vatandaşla paylaşmayacağını açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu